
Co je legionella?
Legionella pneumophilla se řadí mezi bakterie. Do povědomí široké veřejnosti se dostala v roce 1976, kdy se ve Philadelphii nakazil sjezd legionářů. Na následky nemoci jich následně 36 zemřelo. Bakterie dostala jméno právě kvůli této události. Dnes je známo přes 60 druhů této bakterie, která se šíří kapičkami. Nejčastější případy nákazy jsou spojeny se sprchováním nebo koupáním v nakažené vodě.
Bakterie způsobuje legionelózu neboli legionářskou nemoc. Ta se projevuje jako klasická chřipka s bolestmi kloubů, postižením dýchacích cest. Závažnou komplikací je zápal plic, který při zanedbání může skončit fatálně.
Ochraňte svůj dům
Abyste si představili, jak riziková legionella je, tak si musíme říci, kde se vlastně vyskytuje a za jakých podmínek. Legionella se běžně vyskytuje ve všech vodách a nejde nám o její úplné vyhubení, ale o udržení populace na nízké úrovni.
Legionella se vyskytuje ve vodě o teplotě do 70 stupňů. Ideální podmínky pro život jsou v rozmezí 20-40 stupňů, kdy se intenzivně množí. A právě v tomto stádiu nás může nakazit. V teplejší vodě umírá a ve studené se nemnoží.
Z výše uvedeného vyplývá, že se legionella běžně vyskytuje ve vodách a hlavním cílem je zabránění množení. Toho docílíte prouděním vody o ideální teplotě. V běžných podmínkách domácností nám nákaza nehrozí. V bojleru se nachází teplá voda a potrubí je pravidelně proplachováno, což zamezuje množení. Problém nastává při delším nepoužívání.
Má smysl legionellu řešit?
Legionella představuje z globálního hlediska poměrně zanedbatelný problém a riziko přemnožení není nikterak veliké. Přesto by o něm měli majitelé nemovitostí vědět a v případě nestandardních situací s ním podle toho nakládat.
Za nestandardní situace můžeme považovat například pobyt v dlouho opuštěném domě. Bojler stažený na nízkou teplotu a voda stagnující v potrubí představují ideální podmínky pro množení mikroorganismů. Na pozoru se mějte i po delší dovolené nebo na chatě.
Základním opatřením je po příjezdu pustit kohoutky na několik minut a nechat vodu odtéci. V tuto chvíli však nebuďte nikde poblíž, protože můžete vdechnout aerosol obsahující bakterie.
Další možností je proplachování systému dostatečně teplou vodou. Někteří výrobci toto opatření doporučují minimálně jednou týdně. V objektech, kde je zákonem nařízena regulace legionelly (bazény, nemocnice, sportoviště s veřejnými sprchami), dává toto opatření smysl. V běžných podmínkách však přijde poměrně draho a úplně si vystačíte s prevencí a případným odpuštěním vody.
Pokud vás zajímají další články týkající se zdravého bydlení, tak si nezapomeňte přečíst o syndromu nemocných budov. Inspirujte se nízkoenergetickým bydlením a speciálním projektem s názvem zemědům.