Zemědům – ekologická stavba budoucnosti?

Co je to zemědům

Zemědům nebo také zeměloď představuje naprosto inovativní druh stavby, který svým majitelům nabízí bydlení naprosto nezávislé na okolí. Zemědům je koncipován tak, aby nepotřeboval žádné veřejné sítě a veškerý komfort je svým obyvatelům schopen zajistit sám. 

Energeticky úsporné domy

Přestože zemědům se oficiálně nezařazuje do žádné kategorie úsporných domů, tak si pro srovnání uvedeme kategorie, které v současnosti uznáváme. 

  • Nízkoenergetický dům

Nízkoenergetické domy vytopí dům s roční spotřebou do 50 kWh/m2. Oproti klasickým domům, které nemají jakékoliv opatření na úsporu energie, je jejich spotřeba čtvrtinová. Najdeme v nich difúzně otevřené stěny, rekuperace tepla a zateplení stěn. 

  • Pasivní dům

Pasivní domy mají stejný základ jako ty nízkoenergetické. Požadavky jsou zde přísnější. Protopit se nesmí víc než 15 kWh/m2. Tato hodnota odpovídá topení zhruba 20 dní v roce. Po zbytek zimy a roku je dům schopen tepelný komfort uchovat.  

  • Nulový dům

Oficiálně dům s téměř nulovou spotřebou sežere na vytápění 5 kWh/m2 za rok. Většina energie pochází z obnovitelných zdrojů. 

Co musí splňovat zemědům? 

Aby dům vyhověl požadavkům autora projektu, tak musí splňovat následující kritéria:

  • vyrábí si elektřinu (fotovoltaika,…),
  • rekuperace vody,
  • je schopen udržet teplotu bez topení a klimatizace,
  • je vyroben z recyklovaných materiálů a odpadu (pneumatiky, plastové lahve,…),
  • přímo v domě se pěstuje jídlo,
  • není připojen na veřejné sítě,
  • obyvatelé neplatí za elektřinu a vodu, protože je dům soběstačný.

Z požadavků na stavbu vyplývá, že zemědům je velmi alternativní stavbou a proto jich nenajdeme příliš mnoho. Již ve fázi projektu je třeba počítat s polohou na pozemku a zahrnout veškeré netradiční potřeby domu.

Bydlení v zemědomě není pro každého. Přestože je dům schopen „uživit“ sám sebe, tak nemáte jistotu stabilního přísunu vody (dům využívá pouze dešťovku) a elektřiny (není připojen do sítě). Získat povolení na takovouto stavbu nemusí být snadné – někde vás úředníci podpoří a jinde budou dělat zbytečné problémy. Abyste se vyhnuli byrokratickým problémům, tak lze postavit zemědům jako rekreační objekt.

Zemědům v praxi

Zemědům navrhl Michael Reynolds již na přelomu 20. století. V roce 2012 vyrostl zemědům nedaleko od Prahy. Na dům je použito ochranné označení zeměloď, proto se v češtině oficiálně používá výraz zemědům.

Pokud vás zajímá ekologické bydlení, tak si nezapomeňte přečíst o syndromu nemocných budov a jak jej řešit. Zajímat vás bude také riziko legionelly v domácí vodě.

Fotografie