Ztracené bednění – vše, co potřebujete vědět

Co je to ztracené bednění?

Ztracené bednění nebo také zabudované bednění představuje skvělé řešení pro mnoho typů staveb. Jeho velkou výhodou je jednoduchost, takže jej zvládne i začátečník svépomocí. 

Ztracené bednění je výztuž, která se v betonu ztratí a zůstane skryta. V domácích podmínkách se nejčastěji využívají betonové tvárnice různých velikostí, do dutých děr se vkládá ocelová výztuž. Ta je následně zalita betonem a tím je zajištěna potřebná pevnost. Ztracené bednění lépe odolává zatížení v tahu i v tlaku. 

Kde využít ztracené bednění

Ztracené bednění nabízí široké spektrum využití. Velmi často se používá na vyzdění nosných konstrukcí, kde je vyžadována opravdová odolnost ve všech směrech. Nenosné konstrukce lze také zhotovit ze ztraceného bednění – příčky, dělící stěny nebo klasické venkovní ploty. 

Méně tradičními možnostmi využití jsou pak například stěny nejrůznějších šachet, septiků nebo základy na bazén. Využít jej můžete praktiky všude, kde potřebujete rychlé řešení s velkou nosností. 

Co budete potřebovat

Hlavní částí ztraceného bednění jsou betonové duté dílce, které v obchodě najdete pod klasickým označením tvarovky. Ty se liší velikostí i kvalitou. Kvalitní tvárnice odolají podzemním vodám a na paletě jsou všechny stejně velké s minimální odchylkou – výsledná stavba je opravdu rovná. 

Do dutých prostor se vkládá ocelová výztuž, která dodává betonu větší pružnost a zároveň se stavba nijak neprodraží. Nakonec celou konstrukci vyplníte měkkým betonem. 

Základní postup 

  1. Základem je rovný základový pás v nezámrzné hloubce. První řada tvarovek stojí na 10 cm vysoké vrstvě štěrku, na kterou se ještě pokládá betonová deska. Pro dokonalý výsledek potřebujete opravdu dokonalou rovinu. 
  2. Po zhotovení „základů“ se pokládá první vrstva tvárnic. Začíná se vždy v rozích stěn a následně se pokračuje do středu. Rohy zhotovte z dělitelných tvárnic. 
  3. Stavba se pokládá na sucho a přesah jednotlivých dílců je minimálně půl tvárnice. 
  4. Jak zeď roste, tak se postupně vkládá výztuž. 8-10 mm tlusté ocelové pruty vkládáme svisle i vodorovně. Výsledný počet a jejich uložení je dáno projektem. 
  5. Po položení konstrukce přichází betonování. Pokud je stavba vyšší jak 1 metr, tak budete muset betonovat na etapy, aby nedošlo k vybočení základů. Další vrstva betonu se lije až po 24 hodinách. 
  6. Jakmile je celá konstrukce usazená, tak je možné pokládat lícovou vrstvu. V případě plotu pohledové cihly nebo dlažbu. 

Pokud vás zajímají další články ze světa staveb, tak se nechte inspirovat netradičním ekologickým řešením s názvem zemědům. Stavíte-li dům, tak myslete na zdravé prostředí a přečtěte si o syndromu nemocných budov.

Fotografie