Pořiďte si zahradní saunu

Venkovní sauna

Sauna umístěná ve venkovních prostorách má řadu výhod. Zaprvé – nezabírá vám užitnou plochu domácnosti. Málokdo má doma tolik místa, aby si mohl dovolit z jednoho pokoje udělat saunu. Ale tím, že ji umístíte ven, si zaberete akorát kousek svého pozemku. Můžete ji přistavit těsně ke své nemovitosti a sauna se stane de facto její součástí – ačkoliv vstup do ní bude zvenku. Navíc můžete velmi efektivně vyřešit i to, jak se po saunování zchladit. Doma to může být opět komplikované, ale na zahradě stačí mít nadzemní bazén a hotovo. Nebo jste spíš příznivci zahradních jezírek? Volba je jen na vás – a zaručené zchlazení máte v zimě i v létě.

Klasická sauna

Běžná sauna připomíná dřevěnou krabici. Má hranatý tvar, často průhledné skleněné dveře, okénko, kamínka pro topení, komínek. Moderní sauny v sobě už mají veškeré vybavení včetně lavic. Za cenu okolo 50 tisíc korun si tak koupíte na pohled hezkou saunu, která nebude na vaší zahradě nijak nepatřičně vyčnívat a bude mít celoroční využití. Nebudete už muset investovat do ničeho dalšího – jen do paliva na zatopení si, až budete mít chuť zasaunovat si.

Sudová sauna

Moderním a velmi zajímavým řešením se stávají sudové sauny. Ty zvenku připomínají obří dřevěný sud. Z průčelí najdete dveře (buď celoplošné dřevěné nebo třeba prosklené), leckdy je před nimi i malé posezení pro dvě osoby. Z opačné strany je okno. A uvnitř najdete úzkou uličku, na pravé a levé straně lavici, pod oknem kamínka s komínkem. Sudová sauna má střechu buď z plechu nebo pobytou šindeli, aby odolala vlivům počasí. Nabídne vám vše, co běžná venkovní sauna, jen se zajímavějším designem. A sudovou saunu si můžete nechat vyrobit třeba i na míru – výrobce vašim přáním přizpůsobí délku, velikost i vnitřní vybavení.

Přínosy saunování

A proč vlastně investovat do sauny? Nejsou to jen vyhozené peníze? Nikoliv. Pokud totiž do sauny budete chodit pravidelně, tak se to pozitivně odrazí na vašem zdraví. Je vědecky prokázané, že při pobytu v sauně se snižuje stres, do těla se uvolňuje hormon štěstí endorfin, podporuje to imunitu, zvyšuje odolnost organismu. 

Dále je prokázané, že pravidelné saunování má vliv na zdraví vašeho srdce. A v zimě se to projeví tak, že budete méně často nachlazení. Stejně tak se v sauně regeneruje celé tělo, uvolňují se svaly a je vám lépe. Pokud tedy máte problémy s bolestmi svalů nebo jste si je příliš namohli, sauna vám pomůže s rychlejším uzdravením těla.

Přečtěte si také Dům ze slámy je ekologickým hitem nebo Plíseň v domácnosti – co s ní?

Fotografie