
Příčiny vzniku plísní
Plísně mohou vznikat z řady různých důvodů. Ale ta základní příčina bývá obvykle stejná – příliš vysoká vlhkost. Pokud je uvnitř nemovitosti příliš vlhko, tak tato vlhkost se začne srážet a kondenzuje na větších, k tomu příhodných plochách – tedy na stěnách, rámech oken, ale i na nábytku. Případně se vlhkost dostane až do šatníku, kde kvůli ní začne plesnivět dokonce i oblečení.
První pomoc – likvidace
Jakmile zjistíte, že se vám doma objevila plíseň, je potřeba ji neodkladně zlikvidovat. Ponechání plísně na stěnách či mezi oblečením může v nejzazším případě ohrožovat lidské zdraví, protože dýcháme spory uvolňující se z plísní a ty jsou pro nás nebezpečné. O dětech nemluvě.
Proto je potřeba plíseň okamžitě odstranit. A nejlepším řešením jsou chemické prostředky. Ať se vám to líbí, či ne, chemie je jednička v boji proti plísním. Stačí párkrát postříkat a plíseň je pryč.
Trvalé řešení
Jednorázová likvidace plísní v domácnosti je základ. Ale pokud nic jiného nezměníte, plíseň se vzápětí začne objevovat znovu a budete s ní svádět nikdy nekončící boj.
Jediným trvalým řešením je odstranění příčin plesnivění. Což může být někdy snadné, jindy dost složité a drahé. Leckdy stačí větrat. Pokud se v místnostech vymění vzduch, vlhkost se dostane z domu a plíseň přestane vznikat. K tomu je potřeba nenechávat místnosti v zimních měsících zcela nevytápěné. Právě topení vlhkost dobře vyžene i v zimě, kdy se plísním v domácnostech daří nejvíc.
Kontrola izolace
Možná dostatečně větráte, domov vytápíte, ale plísně se stále někde objevují. Čím to může být? Příčin může být mnoho. Velmi často jde ale o to, že zvenku provlhá samotné zdivo domu, které není dostatečně izolované. Možná už je izolační vrstva příliš stará a tedy narušená. A možná udělali chybu stavební dělníci. Nebo izolace v domě zkrátka není.
V tu chvíli je potřeba zabránit navlhávání stěn. Pokud se do nich vlhkost dostává ze země, je dobrým (i když náročnějším) řešením takzvané podřezání stěn. Pokud stěny vlhnou naopak zvnějšku, je vhodné pomýšlet na zateplení domu (pokud zateplený není).
Rada od profesionála
Nevíte, jak nejlépe své nemovitosti pomoci, aby přestala vlhnout a vznikat tak uvnitř plíseň? Pokud na to sami nemůžete přijít, je výhodné pozvat si na pomoc odborníka, který vám přesně odpoví na otázku, kde je chyba. Díky přesným měřícím přístrojům je poměrně snadné zjistit, kudy se vlhkost do stěn dostává, kde je narušena izolační vrstva a kde je potřeba odborný zásah, aby tato nepříjemná situace ustala.
Přečtěte si také Proměny stavebních předpisů v průběhu času nebo Legionella – nebezpečný strašák ve vodě