4 tipy pro výběr nových dveří

Materiál dveří

Než půjdete do obchodu nebo začnete prohlížet nabídku e-shopů, promyslete si, jaký materiál byste na dveřích upřednostnili. Úplnou klasikou jsou dřevěné dveře. Má je většina z nás, ale není to nutnost. V dnešní době už máte i mnoho jiných možností. A jelikož dřevěné dveře nejsou bezúdržbové, mnoho lidí upřednostňuje plastové dveře. Pořizují si je buď zároveň s plastovými okny a ve stejné barvě, nebo volí například hnědé plastové dveře imitující právě dřevo.

Máte ale i možnost zvolit si dveře s výplněmi ze skla, ať už půjde o čiré sklo nebo o mléčné (a tedy neprůhledné). Někdo sahá i po mřížích na skleněné výplně, které mohou plnit estetickou funkci, stejně jako tu bezpečnostní.

Počet křídel a orientace

Dalším parametrem, který byste měli včas zvážit, je počet křídel dveří. Nejběžnější jsou jednokřídlé dveře. Ale možná máte rám dostatečně prostorný nebo teprve stavíte dům, takže se vám bez problémů vejdou i dvoukřídlé dveře. Vypadají dokonale i jakožto vstupní dveře, ale po této variantě můžete leckde sáhnout i v interiéru.

Dále včas zvažte, jestli chcete dveře, které jsou orientované nalevo nebo napravo – tedy jakým směrem se budou otevírat a kde budou mít kliku se zámkem. Může to znít jako nepodstatný detail, ale pokud vyberete špatně, bude vám to pak nepříjemné a budete si muset dlouho zvykat, že dveře fungují opačně než jste byli zvyklí.

Zabezpečení

Třetí důležitou záležitostí, jíž byste si měli před koupí promyslet, je, jestli chcete úplně obyčejné (a tedy levné) dveře, nebo stojíte o nějakou formu zabezpečení. Může jít o celé bezpečnostní dveře, které dokonale ochrání vaši domácnost před zloději. Nicméně jsou výrazně dražší. Pokud chcete střední bezpečnostní variantu, tak je vhodné sáhnout po bezpečnostní vložce zámku. Potencionálnímu zloději může pak dělat velký problém odvrtat takovou vložku a vchod do domu či bytu je díky tomu mnohem střeženější. Případnou další možností jsou již zmíněné mříže. Zamřížovat si můžete okna, mříže si můžete nechat vsadit před skleněné výplně dveří, případně si leckdo nechá nainstalovat celou velkou mříž, která se zamyká (a otevírá a zavírá) samostatně a chrání tím dveře jakožto ještě jeden vstup.

Design

Čtvrtým parametrem, který je pro řadu lidí při výběru nových dveří určující, je design. Ne každý stojí o obyčejné, nenápadné dveře. Leckdo klade důraz na to, aby dveře nejen dobře sloužily a byly vhodně zabezpečené, ale důležitý je i vzhled dveří. Nemusí jít pouze o nějaké ornamenty, výlisky, barevnost dveří. Ale důležitá je třeba i klika, její vzhled, materiál... 

Přečtěte si také Proměny stavebních předpisů v průběhu času nebo Plíseň v domácnosti – co s ní?

Fotografie