4 tipy pro výběr nových dveří

Materiál dveří

Než půjdete do obchodu nebo začnete prohlížet nabídku e-shopů, promyslete si, jaký materiál byste na dveřích upřednostnili. Úplnou klasikou jsou dřevěné dveře. Má je většina z nás, ale není to nutnost. V dnešní době už máte i mnoho jiných možností. A jelikož dřevěné dveře nejsou bezúdržbové, mnoho lidí upřednostňuje plastové dveře. Pořizují si je buď zároveň s plastovými okny a ve stejné barvě, nebo volí například hnědé plastové dveře imitující právě dřevo.

Máte ale i možnost zvolit si dveře s výplněmi ze skla, ať už půjde o čiré sklo nebo o mléčné (a tedy neprůhledné). Někdo sahá i po mřížích na skleněné výplně, které mohou plnit estetickou funkci, stejně jako tu bezpečnostní.

Počet křídel a orientace

Dalším parametrem, který byste měli včas zvážit, je počet křídel dveří. Nejběžnější jsou jednokřídlé dveře. Ale možná máte rám dostatečně prostorný nebo teprve stavíte dům, takže se vám bez problémů vejdou i dvoukřídlé dveře. Vypadají dokonale i jakožto vstupní dveře, ale po této variantě můžete leckde sáhnout i v interiéru.

Dále včas zvažte, jestli chcete dveře, které jsou orientované nalevo nebo napravo – tedy jakým směrem se budou otevírat a kde budou mít kliku se zámkem. Může to znít jako nepodstatný detail, ale pokud vyberete špatně, bude vám to pak nepříjemné a budete si muset dlouho zvykat, že dveře fungují opačně než jste byli zvyklí.

Zabezpečení

Třetí důležitou záležitostí, jíž byste si měli před koupí promyslet, je, jestli chcete úplně obyčejné (a tedy levné) dveře, nebo stojíte o nějakou formu zabezpečení. Může jít o celé bezpečnostní dveře, které dokonale ochrání vaši domácnost před zloději. Nicméně jsou výrazně dražší. Pokud chcete střední bezpečnostní variantu, tak je vhodné sáhnout po bezpečnostní vložce zámku. Potencionálnímu zloději může pak dělat velký problém odvrtat takovou vložku a vchod do domu či bytu je díky tomu mnohem střeženější. Případnou další možností jsou již zmíněné mříže. Zamřížovat si můžete okna, mříže si můžete nechat vsadit před skleněné výplně dveří, případně si leckdo nechá nainstalovat celou velkou mříž, která se zamyká (a otevírá a zavírá) samostatně a chrání tím dveře jakožto ještě jeden vstup.

Design

Čtvrtým parametrem, který je pro řadu lidí při výběru nových dveří určující, je design. Ne každý stojí o obyčejné, nenápadné dveře. Leckdo klade důraz na to, aby dveře nejen dobře sloužily a byly vhodně zabezpečené, ale důležitý je i vzhled dveří. Nemusí jít pouze o nějaké ornamenty, výlisky, barevnost dveří. Ale důležitá je třeba i klika, její vzhled, materiál...

Plus pár tipů navíc jako BONUS:

Volba vhodného tvarování

Když se rozhodnete, jaký materiál a zabezpečení dveří preferujete, přichází na řadu další důležitý aspekt: tvar dveří. Design dveří totiž nezávisí pouze na ornamentech nebo zajímavých klikách, ale také na jejich tvaru. Můžete si vybrat z různých stylů, které se hodí k různým typům domů a interiérů.

Pokud máte moderní interiér, minimalistické dveře s jednoduchými liniemi a hladkými povrchy budou dokonalým doplňkem. Pokud naopak upřednostňujete klasický styl, mohou být dveře s vyřezávanými detaily a krásnými ornamenty tím pravým pro vás.

Pro rustikální styl domácnosti mohou být vhodné dřevěné dveře s hrubým povrchem a přirozenými vzory. Dveře s výplněmi ze skla mohou být také výrazným prvkem v designu, zejména pokud preferujete moderní a svěží vzhled.

Energetická efektivita

S narůstajícím důrazem na udržitelnost a snižování energetické náročnosti domů je důležité zvážit i energetickou efektivitu vašich nových dveří. Správně izolované dveře mohou výrazně snížit náklady na vytápění a chlazení vašeho domu.

Při výběru dveří se zaměřte na faktory, jako je tepelný odpor a těsnost. Dřevěné dveře s izolačními vlastnostmi nebo plastové dveře s dvojitými nebo trojitými skly mohou zásadně zvýšit energetickou účinnost vašeho domu.

Kromě toho můžete zvážit i instalaci podprahových těsnění a kvalitního klikového systému, který minimalizuje únik tepla a chladu. Investice do energeticky efektivních dveří se může brzy vrátit v podobě úspor na účtech za energie.

Osvětlení a dveře

Nakonec, nezapomeňte, že dveře mohou být také způsobem, jak přivést více přirozeného světla do vašeho domu. Dveře s výplněmi ze skla nebo mléčného skla mohou propouštět světlo do místnosti a vytvářet příjemnou atmosféru.

Pokud máte například chodbu, která trpí nedostatkem osvětlení, můžete zvážit instalaci dveří s výplněmi ze skla, které umožní světlu volně proudit z jedné místnosti do druhé. To může vytvořit dojem většího prostoru a zvýšit komfort vašeho domova.

Přečtěte si také Proměny stavebních předpisů v průběhu času nebo Plíseň v domácnosti – co s ní?

Fotografie