Jak zlepšit energetickou účinnost vašeho domu?

Prvotní investice

Řešíme-li energetickou účinnost domu, měli bychom si také ujasnit, o co přesně se jedná. Z odborného hlediska jde o vztah mezi systémovými technologiemi, tepelnou izolací a „utěsněním“ nemovitosti. Neboli jde o takové kroky, které novostavbám umožní získat příslušný Průkaz energetické náročnosti budovy. Aby toho mohlo vůbec být dosaženo, čekají vás nejprve nemalé investice do vylepšení současného stavu stavby (pokud ji nestavíte od základů). Jaké kroky tedy budou potřebné u starších domů?

Zateplení

Úplným základem by mělo být celkové zateplení budovy. Právě zateplení je prokazatelně jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zlepšit energetickou účinnost domu, respektive zabránit nechtěným únikům tepla zevnitř budovy ven. A nejde zdaleka jen o obvodové zdi. Při zateplování je potřeba brát v úvahu stěny, stropy a podlahy, aby byly dobře izolované, udržely teplo uvnitř domu v zimě a příjemné chladno v létě. Pokud svůj dům kvalitně zateplíte, rázem se tím sníží vaše náklady na vytápění nebo třeba na klimatizaci.

Nevíte, jestli je váš dům už zateplený nebo jak na tom stěny, strop a podlahy skutečně jsou? To není tak těžké zjistit – stačí pozvat si domů odborníka na energetickou účinnost a ten vám poradí, co se dá zlepšit.

Výměna oken

Stará okna jsou obvykle jedním z největších zdrojů úniků tepla z domu. Pokud jsou vaše okna starší než 20 let, nemusí už tolik těsnit a mohou výrazně prodražovat vaše účty za energie. Výměna oken za moderní, energeticky úsporná, je sice finančně náročná, ale jde opět o investici, která se vyplatí a do několika let se vrátí.

Výměna starých spotřebičů

Spotřebiče si obvykle necháváme, dokud nám slouží. Jenže zastaralé spotřebiče (zejména lednice, myčky nádobí, pultové mrazáky a pračky či sušičky) mohou spotřebovávat spoustu energie a opět nám tak ubírat peníze. Výměna za nové, energeticky úspornější (ideálně s energetickou třídou A+++) je sice nemalou investicí, ale opět se to z dlouhodobého hlediska vyplatí. Výrazně se tím sníží náklady na energie.

Větrání

Při řešení energetické účinnosti stavby byste měli brát v potaz i takový detail, jakým je větrání. A nejde jen o doporučované větrání, kdy máte každé ráno otevřít nejméně na 5 minut okna, aby se v místnostech vyměnil vzduch, vyvětrala se vlhkost a nevznikala tak nikde plíseň. Míníme tím spíš trvalé odvětrávání, které je také velmi důležité – zvlášť u staveb, které jsou zateplené, zaizolované, s vyměněnými okny i dveřmi. Takový dům by měl mít odvětrávání, aby se v něm neobjevovala plíseň. Řada lidí volí větrací klapky, které pomáhají udržovat ideální vlhkost i teplotu v interiéru.

Přečtěte si také Mobilní domy jsou moderním a energeticky výhodným řešením nebo Zemědům – ekologická stavba budoucnosti?

Fotografie