Mobilní domy jsou moderním a energeticky výhodným řešením

Populární tiny house

Takzvané tiny house disponují solidní podlahovou plochou, jejich cena je příznivější než u zděných staveb a navíc se mohou velmi snadno stát energeticky soběstačnými. Pokud sháníte vlastní bydlení, ale kvůli rostoucím cenám hypoték, stoupající inflaci a nečekaně vysokým úrokům na něj aktuálně nedosáhnete, může se právě mobilní dům stát skvělým řešením, jak najít svůj vysněný domov.

Výhody mobilních domů

Ačkoliv se zdá, že typický tiny house je skutečně „tiny“, tedy maličký, není to úplně pravda. Podlahová plocha bývá obvykle sice jen okolo 25 metrů čtverečních, ale schopný projektant a stavař do takového mini domečku dokáže nainstalovat klidně i dva lofty, které uzpůsobí pro spaní i odpočinek. Pohodlně se pak do takového domku vejde celá rodina.

Další výhodou je, že ho lze ho umístit na jakýkoliv vhodný typ pozemku – stačí, aby byl v zastavěném území obce a stavební úřad na jeho umístění kývl. A jelikož se montuje ve výrobní hale, tak pak už stačí jen dovézt ho k vám a odborně ho usadit a připojit k inženýrským sítím – a ihned bydlíte.

Blíž k přírodě

Ekologie je dnes čím dál skloňovanějším tématem. Ten, kdo chce žít blíž přírodě a tak, aby jeho dům nekazil okolí, ale naopak aby s ním splynul, může beze strachu zvolit právě mobilní dům typu tiny house. Jeho zdi jsou vyrobeny z dřevěných sendvičových konstrukcí, jsou zateplené kvalitní minerální vatou a zajišťují, že dům je obyvatelný po celý rok. Na rozdíl od klasických mobilheimů vypadá jako dřevěná chatička a krásně zapadne kamkoliv do přírody. A pokud nejsou v dosahu inženýrské sítě, není žádný problém nainstalovat si dovnitř kamna k vytápění, na střechu solární a fotovoltaické panely a připojit si vodu třeba z blízké studny – a problém s energiemi je ihned ekologicky a výhodně vyřešen.

Energetická soběstačnost

Právě díky možnosti výstavby solární elektrárny či ostrovního fotovoltaického systému jsou mobilní domky čím dál lákavějším řešením bydlení. Ceny elektřiny i plynu jsou rekordně vysoko, a tak se vyplácí sahat po alternativních, tedy obnovitelných zdrojích. U mobilního domu si můžete vybrat, jestli zvolíte vytápění pomocí tepelného čerpadla (bezesporu nejvýhodnější je v tomto případě typ vzduch-vzduch) nebo si nainstalujete klasická kamna a budete topit dřevem (případně oba způsoby zkombinujete).

Elektřinu zase můžete získávat z fotovoltaických panelů, čímž dokážete pokrýt klidně celou svou spotřebu a celoročně ušetříte desítky tisíc korun. Na obojí navíc můžete získat dotaci ve výši až 205 000 Kč.

Z toho jasně plyne, že mobilní dům je šancí, jak si pořídit kvalitní a ekologické bydlení za velmi příznivou cenu.

Zajímají-li vás další možnosti z oblasti stavebnictví, přečtěte si náš článek na téma Zemědům – ekologická stavba budoucnosti, případně se ledacos zajímavého dozvíte v textu Ztracené bednění – vše, co potřebujete vědět.

Fotografie