Výměna oken svépomocí – jde to?

Základní příprava

Je jasné, že bez jakýchkoliv odborných znalostí a zkušeností se do výměny oken pustit nemůžete. Ale pokud jste manuálně zruční, živíte se řemeslem, není vám cizí práce na stavbě a máte po ruce šikovné a ochotné kamarády nebo příbuzné, mohla by to pro vás být zajímavá výzva.

Než se do ní ale s vervou pustíte, vybavte se správnými nástroji, všemi podstatnými znalostmi a také značnou dávkou trpělivosti. Pokud se vám to nakonec úspěšně podaří, tak ušetříte nemalé peníze a vaše ego stoupne do nebývalých výšin.

Co si připravit?

Než začnete, je důležité mít po ruce všechny potřebné nástroje. A také materiály. Zejména půjde o kladivo, ploché páčidlo, šroubovák, nůž, metr, vodováhu, pistoli s montážní pěnou, vrták, podložky, šrouby, těsnící hmotu. Nezapomeňte ani na ochranné pomůcky – hodit se vám mohou zejména pracovní rukavice a ochranné brýle.

Abyste mohli měnit staré okno za nové, musíte si to nové koupit. Na výběr přitom máte z moderních dřevěných oken, plastových oken nebo si můžete zvolit jiný typ dle svých netypických představ. Stejně tak se včas zamyslete nad barvou nových oken a nad tím, jestli budete vyžadovat takzvaná trojskla nebo vám postačí skla jen dvě. A nakonec nezapomeňte správně měřit, abyste si koupili okna ve vhodných velikostech a nemuseli zbytečně zdít nebo naopak bourat.

Likvidace starých oken

Prvním krokem bude rozhodně odstranění starých oken. Můžete do toho jít po hlavě a likvidovat jako Terminátor, ale nepořádek bude o to větší a následné začišťování náročnější. Takže lepší je postupovat opatrně – nejprve odstranit vnitřní obložení kolem okna, pak odstranit všechny šrouby, které drží okno. Staré těsnění kolem rámu se nebojte odřezat. Pak už by okno mělo jít snadno vyjmout. Starý rám se dá po uvolnění obvykle poměrně lehce vylámat.

Příprava rámu

Místo oken máte nehezké díry? Tak to je na čase začít s montáží nových. Začíná se opět okenním rámem. Nejprve ho řádně očistěte a ujistěte se, že má správnou velikost. Pokud tomu tak není, bude možná nutné provést různé úpravy, a to například přidáním podložek, vyříznutím většího otvoru do zdi nebo naopak dozazděním přespříliš velkého otvoru.

Instalace nového okna

Připravte si rám a vsaďte do něj okno. Ujistěte se, že je v rovině a kolmo. Pokud ne, opět využijete podložky, které vám zajistí, že okno v rámu bude dokonale držet. Vložte ho na určené místo a pomocí šroubů ho zajistěte. Pokud si nejste jisti, jak a kam šrouby umisťovat, najděte si návod od výrobce (pokud není přiložen přímo u okna, propátrejte webové stránky výrobce) – tam by mělo být popsáno vše včetně umístění a rozteče šroubů.

Izolace

Okno je usazené na místě a provizorně drží? Nyní přichází čas na zaizolování a utěsnění okolí rámu. To je zcela nezbytné, aby nedocházelo k protahování kolem oken a neunikalo tudy teplo z domácnosti. Nemusíte se toho bát, není to nic složitého a většinou se to dělá s pomocí pistole a izolační pěny určené na okna. Pokud jste s pistolí už pracovali, bude to pro vás hračka. Jen to nepřežeňte s množstvím pěny.

Teprve po dokonalém zaschnutí izolace můžete měnit vnitřní obložení kolem okna, doupevnit ho, seřídit a nakonec dočistit zdi a dodělat je tak, aby fasáda vypadaly jako nová. Pak už vás čeká jen úklid domácnosti.

Přečtěte si také Jak zlepšit energetickou účinnost vašeho domu? nebo Jak postavit tiny house?

Fotografie