Jak postavit tiny house?

Výhody tiny house

Než se do toho reálně pustíte, nejspíš zvažujete všechna pro i proti. Zásadním kladem takovýchto malých domků je, že je postavíte za minimální náklady (oproti běžným domům). Pokud dobře promyslíte rozvržení interiéru, získáte mnoho prostoru, který budete moci využít skutečně na 100 procent. Přitom tam nebudete mít nic nadbytečného a nebudete zbytečně hromadit nepotřebné věci. Tiny house navíc můžete posadit jen na patky, takže nemusí být pevně spojený se zemí, ale přesto může být připojen ke všem inženýrským sítím.

Projekt

Prvním krokem při stavbě tiny house je vytvoření projektu. Základní nástin své představy si můžete vytvořit i sami, ale pak je lepší přenechat tuto práci profesionálovi, tedy projektantovi. Můžete si vybrat z široké škály už hotových návrhů, jimiž se lze skvěle inspirovat, ale můžete to udělat i úplně jinak než všichni ostatní. Fantazii se meze nekladou – stačí jen dodržet všechna bezpečnostní a stavební pravidla.

Získání stavebního povolení

Česká legislativa se ohledně stavby tiny house nemůže shodnout. Existuje šance, že díky novému stavebnímu zákonu se celý proces schvalování i stavby zjednoduší a zrychlí, ale zatím je to jen vzdálená budoucnost. Takže na stavebním úřadě vás bude čekat nejen tuhý boj, ale i zdlouhavé vysvětlování co, proč a kde chcete stavět. Minimálně stavbu musíte ohlásit, ale obvykle bude vyžadováno i stavební povolení – a to i když neplánujete stavět na stavebním pozemku a tiny house nebude mít pevné základy – nebude tedy napevno spojen se zemí.

Materiály

Pokud jste úspěšně prošli kolečkem na úřadech, můžete se do toho pustit. Tiny house se staví z nejrůznějších materiálů. Nejčastější jsou ty přírodní v čele se dřevem kombinovaným s ocelí a hliníkem. Ale klidně si můžete koupit lodní kontejner a ten předělat na svůj originální tiny house (zvenku třeba obložený dřevem a k nepoznání od běžné chaty).

Základy

Po výběru materiálů je čas začít stavět základy. Volba je jen na vás. Někdo upřednostní betonový pás, který poskytne skutečně pevnou a stabilní základnu. Jiní volí speciální podpěry či patky, díky nimž můžete různě uzpůsobit výšku tiny house. Oblíbené jsou i podvozky od maringotek nebo jejich napodobeniny z oceli, na nichž se dá pak snadno dál stavět.

Finanční možnosti

Před zahájením stavby je vhodné zvážit vaše finanční možnosti. Stavba tiny house je sice poměrně levná (svépomocí to zvládnete klidně do milionu korun nebo za ještě méně), ale další peníze budete muset vydat za pozemek, který může být až několikrát dražší. Pokud si navíc nezvládnete vše udělat sami, budete muset za práci zaplatit řemeslníkům. A nakonec zvažte i dostupnost inženýrských sítí na pozemku – pokud tam nejsou, bude vás hodně peněz stát jejich „dotažení“ až k vašemu domku.

Zajímají-li vás výhody mobilních domů, přečte si náš text Mobilní domy jsou moderním a energeticky výhodným řešením. Nebo se zaměřte na Ztracené bednění – vše, co potřebujete vědět.

Fotografie